Het was druk, chaotisch en gezellig rumoerig gisteren in ons klubgebouw. Met schaakactiviteiten, lekker eten en een heuse pubquiz werd 50 jaar SKS gevierd. Ongetwijfeld kunt u op deze website later meer lezen over deze geslaagde dag, hier voorlopig al de gisteravond beloofde oplossingen van de puzzels die de teams tijdens het om-en-om-schaak moesten oplossen.

Slingers en ballonnen zodat zelfs schakers doorhebben dat het feest is.
puzzel 1
Zwart aan zet wint
Een inkomertje waar geen enkel team problemen mee had. Na 1. … Dxg2+ 2. Kxg2 Th2+ 3. Kf1 Tf2+ is het mat. De stelling komt uit de partij Machiel de Heer – Mikhael Gurevich, gespeeld tijdens het HZ toernooi van 1998. Grootmeester Gurevich, ooit nummer 5 van de wereldranglijst en ook één keer kampioen van de Soviet Unie zag het niet, kwam zelfs slechter te staan, maar won uiteindelijk toch nog de partij.
puzzel 2
Wit aan zet wint
Ook deze had iedereen goed: 1. Dh6+. Na zowel 1. .. Kxh6 2. Th8 als 1. … gxh6 2. Txf7 is het mat. Het is uiteraard de slotzet uit de match om het wereldkampioenschap tussen Carlsen en Karjakin in 2016. Twee teams hadden deze informatie zelfs bij hun oplossing vermeld. Knap, maar bonuspunten kregen ze er niet voor.
puzzel 3
Wit aan zet wint
Deze komt uit de Stappenmethode die op de jeugdavond wordt gebruikt. Stap 4 in dit geval. Hij is slechts één zet diep, maar zoals al bleek bij het proefkonijn dat deze puzzels vooraf had getest: je ziet het of je ziet het niet. Niet iedereen zag het. Na 1. Lh7 staat de zwarte dame aangevallen én dreigt 2. Lxh6 mat.
Bert met koebel en smeersel voor de keel
Puzzel 4
Wit aan zet wint
uitwerking minstens 3 zetten diep
Een persoonlijke favoriet van me, die ik vaak gebruik om te laten zien hoe moeilijk simpele stellingen kunnen zijn. Slechts 2 koningen en 2 pionnen staan op het bord, toch vonden veel teams de oplossing niet. De eerste zet ging nog wel: 1. Kc2. Te langzaam is 1. Kb1 Ke7 2. Ka2 Kd6 3. Ka3 Kc6 4. Ka4 Kb6 en zwart is op tijd op de pion te dekken. Na 1. Kc2 dreigt wit met Kb3-a4xa5 de zwarte pion op te halen, de zwarte koning staat te ver weg om dat te verhinderen, daarom 1. … a4. Hier gingen al een paar teams de mist in met 2. Kc3? Zwart kan dan remise maken met 2. … a3! Na 3. bxa3 is de zwarte koning op tijd op a8, na 3. b4 Ke8 4. Kb3 Kd7 5. Kxa3 Kc6 is hij op tijd op b6. Daarom 2. Kb1! Hierna is er nog één klip die wit moet omzeilen: 2. … a3 3. b3!! Hier struikelden nog één of twee teams. 3. b4? wint namelijk niet: 3. .. Ke8 4. Ka2 Kd7 5. Kxa3 Kc6 en weer is de zwarte koning op tijd op b6. Na 3. b3!! Ke8 4. Ka2 Kd7 5. Kxa3 Kc6 6. Ka4! Kb6 komt de koning weliswaar ook op b6, maar na 7. Kb4 pakt wit de oppositie en wint eenvoudig.
Puzzel 5
Wit aan zet wint
uitwerking minstens 3 zetten diep
Een Souburgse eindspelstudie! Deze stelling kwam spontaan op het bord tijdens de analyse van een partij in de wintercompetitie (René Tiggelman – Roeland Alders). Ook hier bleek hoe moeilijk simpele stelling kunnen zijn, want niet alle teams wisten de juiste oplossing te vinden. Wél zag iedereen dat 1. Kc6 niet de juiste oplossing is, omdat dan na 1. .. a5 2. bxa5 b4 zowel wit als zwart een dame halen. Wit promoveert weliswaar eerst, maar omdat zijn koning op c6 staat promoveert hij niet met schaak en is zwart dus net op tijd om ook een dame te halen. Zeker twee teams dachten een beetje lui dat ze “het grapje” hadden doorzien en begonnen met 1. Kd6. Ook die zet wint niet na 1. … Kg2 2. Kc5 Kf3 3. Kxb5 Ke4 4. Ka6 Kd4 5. Kxa7 Kc4 en de zwarte koning, die zo ver weg leek te staan, is precies op tijd terug. Wit moet dus eerst de a-pion uitschakelen met 1. Kb8! Niet 1. Kb7 omdat wit dan weer niet met schaak promoveert. 1. … a6 2. Kc7! Na 2. Ka7 a5 staat de koning zijn eigen pion in de weg, na 2. Kb7…. afijn, dat weet u intussen wel. 2. … Kg2 3. Kb6 en wit wint eenvoudig.
puzzel 6
Zwart speelde … Pc3. Goed of slecht (& waarom)?
Deze hadden alle teams wel goed, al was de uitwerking soms wat minimaal. Inderdaad is het geen goede zet, omdat pat niet meer te vermijden is na 1. … Pc3?? 2. Tb2+ & 3. Tb3!
Ook al bestond het middagprogramma uit drie teamactiviteiten, toch was er dankzij een hoogst ondoorzichtelijke puntentelling aan het eind een individuele winnaar. Felicitaties voor Remco Hekhuis, die een mooie fles wijn van de prijzentafel koos.